Pozor na nekalé nabídky na úpravy zakladatelských listin
S blížícím se koncem roku se začínají množit nabídky nabádající podnikatele k dalším zbytečným výdajům v souvislosti se zavedením nové legislativy 2014. O co jde?
Přizpůsobení zakládacích listin (do 30.6.2014)
Připomeňme si ještě obdobnou akci z minulého roku, kdy podnikatelé byli povinni provést tzv. přizpůsobení zakladatelských listin svých firem a zápisů v obchodním rejstříku tak, aby odpovídali nové legislativě. Nejednalo se přitom o nic důležitějšího, než v zásadě pouze terminologické přizpůsobení jazyku nového zákona, které nemělo žádný praktický dopad na běžné fungování firem. Za nesplnění této povinnosti byly stanoveny citelné sankce zahrnující možnost pokuty až do 100.000 Kč nebo i soudem nařízené likvidace firmy.
Přestože se jednalo o změny čistě formální, převládl názor, že jedinou cestou k provedení takového přizpůsobení bylo zpracování formou notářského zápisu. Takový postup byl přitom administrativně i nákladově podstatně náročnější. V důsledku toho pak desítky tisíc podnikatelů přesunuly během pár měsíců v úhrnu několik stovek miliónů až miliard Kč notářským kancelářím za vyřízení této agendy. Tomuto názoru podlehly i rejstříkové soudy, které odmítaly založit do sbírek listin aktualizované smlouvy, které formou notářského zápisu zpracovány nebyly.
Byli jsme přesvědčeni, že tento výklad je nesprávný, nicméně s ohledem na rozhodovací praxi soudů jsme námi prováděná přizpůsobení zakladatelských listin (bez notářského zápisu) dočasně pozastavili a jednu z věcí postoupili k výkladovému rozhodnutí nadřízeným soudům. Začátkem roku 2015 pak tyto soudy konstatovaly, že přizpůsobení formu notářského zápisu nevyžaduje (informovali jsme zde a zde). Následně byly pozastavené registrace změn 2014 do obchodního rejstříku bezodkladně dokončeny. V současné době již soudy tuto agendu bez notářského zápisu běžně akceptují a k žádným prodlevám s vyřízením nedochází.
Úplné podřízení se zákonu o obchodních korporacích jako celku (do 31.12.2015)
Ke konci roku nyní uplyne jiná lhůta, a to k provedení takzvaného úplného podřízení se zákonu o obchodních korporací. Jedná se o odlišný institut oproti výše uvedenému přizpůsobení, byť je veřejností často považován za totéž.
Úplné podřízení znamená, že některá předchozí ustanovení obchodního zákoníku, která byla novou legislativou automaticky začleněna do zakladatelských listin firem, přestanou platit a právní režim společnosti se bude nadále řídit pouze novými předpisy, zejména občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích. V obchodním rejstříku se tato skutečnost zaznamenává větou "Obchodní korporace se podřídila zákonu jako celku postupem podle § 777 odst. 5 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech."
Úplné podřízení je na rozdíl od výše uvedeného přizpůsobení nepovinné a je na zvážení každého podnikatele, zda je pro něho nutné či nikoliv. V poslední době jsou však mnozí podnikatelé oslovováni nabídkami doporučujícími provedení takového přizpůsobení s odůvodněním právní nejistoty stávajícího stavu (konkrétní důvody nejsou uváděny) a doporučením, aby tak neprodleně učinili, nejlépe přes kanceláře doporučené v těchto nabídkách a za tučný poplatek.
Je úplné podřízení se nutné?
Úplné podřízení je pro firmy založené přes www.ZalozFirmu.cz zbytečné a kromě výdaje v řádu několika tisíc Kč nemá pro praktické fungování firmy žádný reálný přínos. Veškeré potenciálně rozporné otázky jsou v zakladatelských listinách námi založených firem dostatečně upraveny a jejich použití v podnikatelské praxi je jednoznačné bez právních nejistot.
Pokud jste tedy provedli povinné přizpůsobení zakládací dokumentace zmíněné na začátku tohoto příspěvku, jsou vaše povinnosti ohledně zakládacích listin splněny a další změny těchto listin spočívající v jejich úplném podřízení zákonu o obchodních korporacích není třeba provádět.
Pokud jste však doposud neprovedli výše zmíněné povinné přizpůsobení listin, doporučujeme tak v dohledné době učinit. V poslední době se již objevilo několik případů, kdy v rámci kontrol rejstříkových soudů byly pro nesplnění těchto povinností nařízeny soudní likvidace firem (viz např. zde). Nepřizpůsobení se může někdy vyvolávat i další problémy např. nesplněním zadávacích kritérií v řízeních o veřejných zakázek apod. K provedení přizpůsobení můžete nadále využít náš automatizovaný online modul zde.
V případě jakýchkoliv dotazů týkající se výše uvedené problematiky nás kontaktujte zde.